niedziela, 1 listopada 2020

Podsumowanie projektu

 Poł roku minęło bardzo szybko aczkolwiek ze względu na sytuację epidemiczną musieliśmy dostosowywać się szybko do panujących warunków.

Czego się nauczyliśmy:

1. Dla mnie osobiście największe wrażenie zrobił sposób przygotowywania pomocy dydaktycznych przez nasze trenerki z Islandii. My jesteśmy przyzwyczajeni do pięknie wydrukowanych najlepiej w kolorze kart pracy. A Kristin i Sarah zaprezentowały nam zgoła inne pomoce- wytłaczanki z jajek, kartonowe karty obrazkowe, zakrętki po mleku, tabliczki wielokrotnego użytku aby nie marnować bez potrzeby kartek papieru. I to jest pierwsza rzecz, której mogliśmy doświadczyć i stosować. Ekologia jest również w szkole, również nasze nauczycielskie pomoce dydaktyczne mogą by ekologiczne. Przez to wspieramy środowisko ale także nie wydajemy pieniędzy na tusz, papier ksero, laminarki itd.

2. Zabawa, ruch zastosowane podczas lekcji na każdym przedmiocie powodują, że motywacja uczniów jest większa. Dla uczniów zabawa to zabawa a nie nauka. Lubią się bawić a nie lubią się uczyć, dlatego sprytny nauczyciel przemyci materiał dydaktyczny do zabawy. Dodatkowo zabawa w grupie powoduje mniejszy stres dla uczniów z SPE. Cała grupa determinuje odpowiedzi a nie tylko ta jedna osoba. Ponadto uczniowie z SPE, którym trudniej przychodzi opanowanie danego materiału w takiej formie mogą pokazać swoje mocne strony.

3. Multisensorycznośc ułatwia zdecydowanie osiągnięcie sukcesu przez uczniów, również z SPE. Różne formy zabaw, aktywności otwierają uczniów, motywują ich do większego wysiłku a to
z pewnością przełoży się na lepsze efekty w uczeniu się. Uczniowie, którzy widza ile nauczyciel wkłada pracy w przygotowanie lekcji będą od siebie też wymagać więcej. Z doświadczenia wiem, że niejednokrotnie uczniowie uczą sie dla nauczyciela bo go lubią, bo nie chcą go zawieźć. 

4. Zaprezentowane przez trenerki zabawy można w bardzo prosty sposób dostosować do odpowiednich grup wiekowych. Dorośli z pewnością będą się przy nich dobrze bawić tak jak my podczas warsztatów. 

5. Trenerki zwracały również wielką uwagę na ćwiczenia na koncentrację, wyciszenie grupy. Myślę, że takich ćwiczeń nauczyciele stosują mało. Z pewnością wynika to z faktu, że nie ma za dużo czasu na lekcji ale niewątpliwie takie ćwiczenia ułatwiają prowadzenie tej lekcji. Warto zatrzymać się na chwilę bo to procentuje później większym skupieniem i większą motywacją. Takie ćwiczenia wyciszające pokazują również, że uczeń jest ważny dla nauczyciela, że nauczyciel ma czas i pochyla się nad samopoczuciem ucznia. Nauczycielki, które zaczęły stosować te ćwiczenia opowiadały, że na początku uczniowie byli zdziwieni. Ale po kilku ćwiczeniach pytali czy dzisiaj one będą ponieważ poczuli, że są one dla nich również korzystne. Ćwiczenia takie możemy stosować w każdej klasie, w każdej grupie również osób defaworyzowanych, nie potrzeba żadnych dodatkowych przygotowań. Zadbajmy o siebie, o naszych uczniów szczególnie w tym trudnym czasie.

6. Zapraszamy do korzystania z wypracowanych materiałów, filmów, przykładowych scenariuszy oraz na stronę grupy Projekty EOG RZPWE na Facebooku gdzie Sarah i Kristin zamieszczają nowe materiały a również nauczyciele uczestniczący w szkoleniach prezentują swoje dokonania i zmiany jakie się w nich dokonały w kwestii organizowania lekcji i przygotowywania materiałów dydaktycznych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz