Scenariusz lekcji przeprowadzonej w PSP nr 1 w Oleśnie pod kierunkiem p. Anny Hiller-Janik
w klasie VII. Na zielono zaznaczono aktywności zaprezentowane podczas warsztatów.
Scenariusz przeznaczony dla zróżnicowanej klasy, z uczniami z SPE.
1 |
Temat zajęć |
“My character“ Utrwalenie słownictwa opisującego cechy
charakteru. |
2 |
Godzin dydaktycznych |
1 |
3 |
Przedmiot zajęć/klasa |
7 |
4 |
Cele ogólne |
Utrwalenie nazw
cech charakteru, doskonalenie wymowy i poprawności zapisu słownictwa. |
5 |
Cele szczegółowe |
·
Uczeń
potrafi nazwać cechę charakteru oraz
opisać nią osobę bądź zwierzę ·
Uczeń
potrafi zapisać poprawnie słowo określające daną cechę charakteru. |
6 |
Metody, techniki i formy pracy |
Praca
indywidualna Praca w grupach |
7 |
Materiały dydaktyczne oraz środki |
Karty z
napisami nazw czynności, plansza gry-narysowana na nawierzchni kredą, kostka
zadaniowa do gry, drewniane litery do układania wyrazów, piłki, kosz do
rzutów. |
9 |
Treści podstawy programowej realizowanych w ramach zajęć |
1. Człowiek (np.
dane personalne, okresy życia, wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, rzeczy
osobiste, uczucia i emocje, umiejętności i zainteresowania):uczeń
potrafi · przedstawić siebie i inne osoby, · opisać swoje umiejętności i zainteresowania, · porozmawiać o hobby i zainteresowaniach oraz zapytać o upodobania, · opisać cechy fizyczne, komplementować i reagować na wyrazy uznania
lub dezaprobatę, · opisać charakter swój i innych osób, · porównać cechy osobowości osób, · wyrazić, co lubi, a czego nie lubi, · określić stan emocjonalny i uczucia, |
9 |
Przebieg zajęć |
Wstęp: Przypomnienie pojęć opisujących cechy
charakteru, wprowadzonych na poprzedniej lekcji: bossy, lazy, smart,
confident, curious, nervous,delighted, generous, chatty, brave, cheerful,
clever, quiet, shy, sweet, lovely,serious (na poprzedniej lekcji wprowadzane
było słownictwo z działu człowiek, podręcznik Repetytorium Ósmoklasisty część
1 wyd.Macmillan) Czas przeznaczony na zadanie 5minut. Wyjście na dziedziniec
szkolny na przygotowany tor zadań ruchowo-słuchowych - każdy z uczniów
zaczyna grę od bazy 1- ma wylosować z rozłożonych kartonów (czynności są
ukryte)sposób w jaki dotrze do bazy 2- np. walk like a lazy cat,jump like a
cheerful frog, walk like a bossy lion, run like a quiet mouse,hop like a
brave bear, walk back like a shy horse itp. Następnie uczniowie
mają przygotowane bazy 2 w odległości od siebie, w tym miejscu następuje rzut
kostką i losują rodzaj następnej czynności-sing your word, dance and say your
word, go on your tip toes and sing your word, turn around and sing your word
itp. Kiedy docierają do bazy 3 -jest
to rzut piłką do celu, jeśli uda im się wrzucić piłkę do ustawionego kosza
podbiegają do rozłożonych przyborów i muszą ułożyć słówko, które ćwiczyli z
rozsypanych literek lub zapisać je na przygotowanych tabliczkach. Czas na ćwiczenia: 30 min. Uczniowie i nauczyciel
siadają w kręgu, nauczyciel prosi uczniów o zamknięcie oczu, wykonanie
spokojnych wdechów nosem i wydechów ustami, zachęca aby podczas ćwiczenia
oddechowego wyobrazili sobie spokojną scenerię, np. że znajdują się na
ciepłej piaszczystej plaży, słyszą szum morza, następnie po wyciszeniu prosi
aby osoby które usłyszą słówko, które pamiętają podnosiły rękę, kiedy
zostanie ono wypowiedziane, cały czas mając zamknięte oczy i skupiając się
jedynie na skojarzeniu znaczenia danej cechy charakteru. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel instruuje
uczniów aby powoli otworzyli oczy i
pyta o ich poziom zadowolenia z lekcji -mogą posłużyć się skalą 1-w ogóle mi
się nie podoba-2 jest o.k. 3-podoba mi się, 4- bardzo mi się podoba-jest cool Czas na ćwiczenie:10 min |
10 |
Warunki realizacji |
·
Stosowanie
ćwiczeń wykorzystujących multisensoryczność pozwala na rozwój różnych form
zapamiętywania oraz utrwala pojęcia w języku obcym, wzbudza też autentyczne
użycie języka obcego podczas interakcji w grupie rówieśniczej. Jest bardzo dobrym sposobem na zmotywowanie uczniów z SPE. ·
Trening
koncentracji pozwala na ćwiczenie uważności, relaksację oraz daje możliwość
przeprowadzenia ewaluacji efektywności treningu. |
12 |
Propozycja ewaluacji |
Ankieta dla
uczniów na MS Teams, ocena od 1-4 poziomu efektywności lekcji |
Poniżej zdjęcie z lekcji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz