Scenariusz dotyczy lekcji języka angielskiego w klasie II szkoły podstawowej.
Where are the pets? (do pobrania)
Scenariusz przeznaczony do pracy w bardzo zróżnicowanej klasie. Zastosowanie multisensoryczności pozwoli wszystkim osiągnąć sukces każdemu uczniowi a w szczególności uczniom z SPE.
Na zielono zaznaczono aktywności prezentowane podczas warsztatów prowadzonych przez Kristin
i Sarah.
1 |
Temat zajęć |
Where are the
pets? |
2 |
Ilość godzin dydaktycznych |
1 |
3 |
/klasa |
2 |
4 |
Cele ogólne |
Utrwalenie nazw
członków rodziny, nazw pomieszczeń w domu/mieszkaniu, nazw zwierząt domowych,
wprowadzenie nazw przyimków in/on/behind/in front of. |
5 |
Cele szczegółowe |
Uczeń
potrafi ułożyć pytanie Where is
………….?/ Where are…….? Uczeń
potrafi odpowiedzieć na pytanie: Where is……../Where are they? używając nazw
członków rodziny ( mum, dad, sister, brother, grandma, grandpa), nazw
pomieszceń w domu Uczeń potrafi napisać zdania z użyciem w/w wyrazów np. The cat is in the kitchen. |
6 |
Metody, techniki i formy pracy |
Praca
indywidualna Praca w parach Praca w grupach |
7 |
Materiały dydaktyczne oraz środki |
Prezentacja,
karty obrazkowe, karty pracy, obręcze dydaktyczne |
9 |
Treści podstawy programowej
realizowanych w ramach zajęć |
.Uczeń
posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych dotyczących jego
samego i jego najbliższego otoczenia, umożliwiającym realizację pozostałych
wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów: ja i moi bliscy
(rodzina); moje miejsce
zamieszkania (mój dom); przyroda wokół
mnie; Uczeń
rozumie bardzo proste wypowiedzi ustne, artykułowane wyraźnie i powoli, w standardowej
odmianie języka: 1) reaguje na polecenia; 2) rozumie sens krótkich wypowiedzi szczególnie gdy są wspierane np.
obrazkami 3) znajduje w wypowiedzi określone informacje Uczeń
rozumie wyrazy oraz jedno- lub kilkuzdaniowe, bardzo proste wypowiedzi
pisemne (np historyjki obrazkowe z tekstem, 1) rozumie ogólny sens tekstu,
szczególnie gdy jest wspierany obrazem lub dźwiękiem; 2) znajduje w wypowiedzi określone informacje W zakresie wypowiedzi ustnych uczeń: 1) powtarza wyrazy i proste zdania; 2) tworzy bardzo proste i krótkie
wypowiedzi według wzoru, np nazywa obiekty z otoczenia 5) używa poznanych wyrazów W
zakresie wypowiedzi pisemnych uczeń: 3) pisze bardzo proste i krótkie zdania
według wzoru i samodzielnie W zakresie reagowania uczeń: 1) reaguje werbalnie i niewerbalnie na polecenia; 4) zadaje pytania i udziela odpowiedzi
w ramach wyuczonych zwrotów; 10. Uczeń współpracuje z rówieśnikami w
trakcie nauki. |
9 |
Przebieg zajęć |
Wstęp: Nauczyciel rozpoczyna lekcję od powtórzenia
słownictwa. Dzieli uczniów na zespoły 3 osobowe. Każdy zespół dostaje kartę
pracy nr 1 czyli wykreślankę. Chodząc po klasie każdy zespół musi znaleźć
ukryte w sali słowa i wykreśla je z wykreślanki. Pozostałe litery utworzą zdanie,
które będzie tematem lekcji. Kolejne zadanie to powtórzenie nazw członków rodziny, domu-nazw
pomieszczeń oraz nazw zwierząt domowych. Nauczyciel dzieli uczniów na 4 drużyny. Każda
dostaje kartonik z nazwą kategorii, kolorowy marker i 4 puste kartoniki na
których należy zapisać po jednym słowie z danej kategorii. Następnie
nauczyciel zbiera wszystkie kartoniki wkłada je do kółka na środku sali a
każdej drużynie daje nowy kartonik z inną niż poprzednio kategorią. Uczniowie
z każdej drużyny ustawiają się w rzędzie i na dany znak pierwsza osoba z
każdej drużyny podbiega do kółka, wybiera jedną kartkę, nie ogląda jej i
wraca do grupy. W grupie wspólnie decydują czy dana kartka pasuje do
kategorii czy też nie. Jeśli tak do kółka biegnie kolejna osoba po kolejna
kartkę. Jeśli nie druga osoba zabiera tę kartkę odkłada do kółka i bierze
nową. Gra kończy się kiedy wszystkie drużyny zbiorą swoje kartki. Wygrywa ta
drużyna, która pierwsza zbierze swoje karteczki. Kolejny element gry to odczytanie wszystkich wyrazów na głos. Kolejne ćwiczenie to wykorzystanie kostki
edukacyjnej. Zadanie
polega na utrwaleniu nazw członków rodziny i zwierząt domowych. Nauczyciel
wykorzystuje kostkę i w każde wolne miejsce wkłada jedną kartę obrazkową z
następujących: dad, mum, brother, sister, grandma, grandpa oraz karty
obrazkowe związane z nazwami zwierząt domowych: cat, dog, parrot, rabbit,
guinea pig, hamster, fish Uczniowie
siedzą w kółeczku. Nauczyciel turla kostkę do jednego z uczniów i zadaje
pytanie: What can you see? Uczeń
odpowiada: I see …… i usuwa tę kartę.
Pod nią znajduje się karta ze zwierzęciem. Uczeń
turla kostkę do innego i zadaje pytanie: What can you see? Wskazany uczeń
odpowiada: I see ……, usuwa kartę i turla kostkę do kolejnego ucznia. Gra
kończy się po wykorzystaniu wszystkich kart. Część główna Nauczyciel
prezentuje przyimki in/on/behind/in front of przy pomocy
kostek. Kolejnym
elementem jest wyświetlenie przygotowanej prezentacji i utrwalenie
wprowadzanego słownictwa związanego z położeniem zwierzątka. Uczniowie patrząc
na obrazki wybierają prawidłowe zdanie i czytają je na głos. Następnie uczniowie wykonują zadanie z karty pracy nr 2 i
pracują w parach. Jeden uczeń czyta na głos otrzymaną kartkę a drugi
umieszcza wymienione przedmioty tak aby zgadzało się ze zdaniem przeczytanym
przez ucznia. Następnie uczeń wymyśla własne zdanie i prosi kolegę o
zaprezentowanie. Nauczyciel
prosi ucznia aby na głos odpowiedział na pytanie: Where is the…… Po
udzieleniu odpowiedzi uczeń zadaje pytanie innemu uczniowi itd. Część
końcowa: Uczniowie
patrząc na wyświetlony na monitorze obraz- zadanie numer 7 układają zdania z
poznanymi wyrazami. Wychodząc z
klasy klikają na ekran classroomscreen |
10 |
Warunki realizacji |
Stosowanie
przez nauczyciela technik uwzględniających możliwości i potrzeby rozwojowe
dzieci, w tym przede wszystkim technik odwołujących się do
multisensoryczności (wykorzystujących ruch, obraz), sprzyjających
kształtowaniu twórczego podejścia i pozytywnego nastawienia do nauki języka
obcego nowożytnego; Używanie
języka obcego nowożytnego nie tylko jako treści swoistej dla przedmiotu
nauczania, ale również jako języka komunikacji podczas zajęć w różnych
rodzajach interakcji, |
12 | Propozycja ewaluacji | Wykorzystanie https://www.classroomscreen.com/exitpoll.html- uczniowie wychodząc z klasy klikają na odpowiednią buźkę. |
13. | Uwagi | Karta pracy nr 1, karta pracy nr 2 |
Karta pracy nr 1
W wykreślance znajdź
POZIOMO LUB PIONOWO 9 wyrazów ukrytych w sali lekcyjnej. Pozostałe litery
czytane kolejno utworzą zdanie-temat dzisiejszej lekcji.
G |
R |
A |
N |
D |
P |
A |
W |
H |
S |
B |
R |
O |
T |
H |
E |
R |
E |
R |
I |
E |
A |
R |
E |
T |
M |
C |
A |
T |
S |
D |
O |
G |
S |
H |
U |
E |
P |
D |
T |
G |
R |
A |
N |
D |
M |
A |
E |
A |
E |
F |
A |
M |
I |
L |
Y |
T |
S |
D |
R |
Karta pracy nr 2
Uczniowie otrzymują karteczkę
z jednym zdaniem.
Jeden uczeń czyta zdanie
na głos a drugi układa przedmioty tak aby zgadzało się ze zdaniem.
Utrwalenie in/on/in front
of/behind
The book is on the
pencil case. |
The pencil case is in
the book. |
The pen is in front of
the book. |
The pen is in front of
the pencil case. |
The book is behind the
pen. |
The book is behind the
pencil case. |
The pen in on the book. |
The pencil case is on
the book. |
The pen is in the book. |
The book is behind the
pencil case. |
The pen is behind the pencil
case. |
The book is in front of
the pencil case. |
The pen is behind the
book. |
The pencil case is on
the book. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz